Jak wyglądają boxy
Zanim zaczniemy wybierać bagażniki dachowe, należy spojrzeć do środka. Od oferowanej pojemności powinien być uzależniony nasz wybór. Bagażniki dachowe posiadają wewnątrz system elastycznych mocowań na paskach z regulacją. Pozwala to spiąć ciasno bagaże, aby zapewnić im stabilność podczas jazdy, również na zakrętach. Luzem wrzucony bagaż może się bowiem przemieszczać w boxie, zmieniając punkt ciężkości pojazdu. Negatywnie wpływa to na sposób prowadzenia samochodu. Wszystkie boxy, które dziś odnajdujemy w sklepach są zaprojektowane zgodnie z zasadami aerodynamiki. Ma to służyć redukowania oporów powietrza podczas prowadzenia samochodu, zmniejszając w ten sposób zużycie paliwa.
Dolna część wnętrza boksów może posiadać również przetłoczenia i wyprofilowane wgłębienia. Umożliwia to lepsze rozmieszczenie bagażu w poszczególnych kieszonkach, a także zwiększa wytrzymałość bagażnika.
Niektórzy producenci oferują do swoich boxów dachowych dodatkowe akcesoria w postaci podstawek i wsporników do nart. Są one umieszczane wewnątrz bagażników, umożliwiając przewożenie nart w jego wnętrzu.
Wybieramy boxy dachowe
Kiedy przychodzi do wyboru bagażników dachowych do naszego samochodu, mamy do wyboru kilka podstawowych modeli, różniących się szerokością, długością i wysokością. Długie bagażniki dachowe polecane są na zimowe wyjazdy, kiedy zamierzamy zabrać ze sobą jeden lub kilka kompletów nart. Z kolei na letnie wojaże znacznie lepszym wyborem są bagażniki nieco szersze, do których bez trudu zmieścimy kilka walizek i trochę bagażu podręcznego. Ostatecznie, wybór bagażnika zawsze powinien być zależny od wielkości samochodu. Zakupiony box nie powinien bowiem wystawać na boki samochodu. Wybierając węższe, a dłuższe boxy dachowe, pozwala to umieścić je na dachu i w dalszym ciągu mieć wystarczającą ilość miejsca na rower, kajak lub drugi bagażnik.
Otwieranie boxów dachowych
Bagażniki dachowe najczęściej otwierają się na jedną lub dwie strony. Niektóre modele mogą posiadać klapę zdejmowaną w całości. Wybierając bagażnik, należy zwrócić na to uwagę, gdyż od tego będzie zależeć łatwość załadunku i rozładunku.
Systemy mocowania boxów
Jedną z głównych idei przyświecających projektowaniu boxów dachowych, miał być ich szybki montaż, nie wymagający skomplikowanych narzędzi. Producentom udało się spełnić te założenia. Obecnie czas montażu jednego bagażnika dachowego nie przekracza pół minuty. Do wyboru mamy kilka prostych sposobów montowania bagażników dachowych.
Jednym z nich są obejmy U, gwarantujące szybki i bezpieczny montaż, a także dużą stabilność boxu na dachu.
Kolejny sposób to system PowerClick – chyba najszybszy z wszystkich możliwych, wykorzystujący rozwiązanie mimośrodu.
Dla kogo bagażniki dachowe
Bagażniki dachowe są polecane wszystkim, którzy często podróżują z mniejszymi lub większymi bagażami, których nie można przewozić wewnątrz samochodu. Sprzęt sportowy to tylko jeden z przykładów tego, co może pomieścić bagażnik dachowy.
Boxy dachowe a przepisy
Przepisy jasno określają maksymalną prędkość, z jaką można podróżować mając na dachu samochodu box lub bagażnik rowerowy. Prędkość ta wynosi 130 km/h na autostradach. Pamiętajmy również, że im z większą prędkością podróżujemy, tym większy hałas tworzony przez opory powietrza.
Cenne wskazówki dotyczące wyboru bagażnika
Rozważając zakup tańszego, marketowego bagażnika, należy pamiętać o bardzo istotnej rzeczy. Wytrzymałość boxu będzie zależała od liczby przetłoczeń. Im ich więcej, tym większa nośność i trwałość bagażnika. Gładkie bagażniki, bez jakichkolwiek przetłoczeń to produkty niskiej jakości. Wyznacznikiem wysokiej jakości i bezpieczeństwa użytkowania są również certyfikaty, m.in. niemieckiego TUV.
Boxów dachowych nie należy myć pod ciśnieniem na myjniach automatycznych. Dla zachowania trwałości i bezpieczeństwa zawsze należy myć boxy ręcznie, kontrolując ilość podawanej wody i ciśnienie – zwłaszcza w miejscach łączenia pokrywy z bagażnikiem.