- paszporty z wizami
Wiza jest wymagana. Otrzymać ją można bezpłatnie. Całość formalności łatwo zamknąć w jednym dniu. Wiza jest bezpłatna
- zdjęcia paszportowe
Z informacji, które znaleźliśmy przed wyprawą w Internecie wynikało, że będziemy potrzebować około kilkunastu zdjęć. Na miejscu okazało się, że urzędnicy są bardziej liberalni i wykorzystaliśmy po 2 zdjęcia.
- ksero przewodnika po Ladakhu
- wydruki map i przydatnych w podróży informacji
- adresy e-mail do znajomych
- mapa Indii 1:1000000 (połowa mapy)
Aby ograniczyć wagę zabraliśmy tylko połowę mapy. Jej skala nie jest wystarczająca by mogła ona służyć do sprawnej nawigacji, szczególnie w odniesieniu do obszaru Ladakhu, który leżąc w obrębie obszarów spornych jest zaznaczony jedynie symbolicznie. Z tego powodu mapa ta służyła nam wyłącznie do orientacyjnej lokalizacji wybranych punktów.Odpowiednie mapy postanowiliśmy zakupić już na miejscu. Z powodu wyżej wymienionych przyczyn politycznych dokładne (w rozumieniu europejskim) mapy Ladakhu nie istnieją i musieliśmy się zaopatrzyć jedynie w szkice map.
waga: Zakupione na miejscu mapy nie są uwzględnione w spisie.
- przewodniki po Indiach - 1/3 całości
Przewodnik po Indiach podzielił los mapy.
- ksero przewodnika po Ladakhu
- wydruki map i przydatnych w podróży informacjiadresy e-mail do znajomych
- kosmetyczka
Higiena podczas kilku tygodniowych wypraw jest elementem bardzo ważnym. Jej brak znacząco wpływa na ogólną kondycję organizmu, obniża jego odporność na czynniki zewnętrzne i może niepotrzebnie obciążać organizm i powodować dyskomfort. Podczas wypraw w odległe rejony świata, tam gdzie flora bakteryjna zdecydowanie różni się od tego co nas otacza na co dzień w naszym sterylnym, chemicznym świecie nie warto ryzykować chorobami wynikającymi z brudu. Oczywiście nie można popadać w skrajności.
Większość wyposażenia to drobiazgi, jednak gdy uda nam się zoptymalizować wyposażenie pod kątem ciężaru, to okaże się, że nie zajmują one tak wiele miejsca i nie dociążają w takim stopniu bagażu by z nich rezygnować.
- ręcznik bawełniany frote - 2 szt. + ręcznik podręczny 30cmx30cm
W pewnym okresie oddał nieocenione usługi zmieniając nieco swój kolor z jasnoróżowego na szary ale za to łatwo było go uprać, a pozostałe ręczniki były czyste.
- szczoteczki do zębów
- pasta do zębów, wysokowydajna 6ml oraz 20ml (połowa opakowania)
Zajmuje niewiele miejsca i niewiele waży. W przypadku utraty, wiadomo drobiazgi giną najłatwiej, dobrze jest mieć zapasową tubkę. Mniejsze opakowanie z powodzeniem wystarcza na około 1 miesiąc dla 2 osób.
- mydło - 2 szt.
Taka ilość w zupełności wystarczyła.mydło do prania 200g - 1 szt. Od długiego czasu na wyprawach zamiast tradycyjnego proszku stosujemy mydła do prania. To rozwiązanie znakomicie sprawdza się w warunkach biwakowych. Proszek ze względu na swoją konsystencję trudno jest utrzymać w należytym porządku, zajmuje więcej miejsca, opakowanie może się rozerwać i narobić nam bałaganu. Poza tym zdecydowana większość naszych strojów wykonana jest z materiałów poliestrowych, których włókna usztywniają się pod wpływem detergentów zawartych w coraz to wymyślniejszych proszkach.
- szampon 100 ml
Taka ilość wystarczyła bez problemu dla 2 osób
- szampon w saszetkach - 4 szt.
Zabrane jako zapas.
- krem(y) z filtrem UV
Element którego nie może zabraknąć w naszym wyposażeniu. Niska wilgotność powietrza w Ladakhu i wysoki poziom promieniowania UV oraz długa ekspozycja przy prawie bezchmurnym niebie wymuszają właściwą ochronę.Oboje mamy dość ciemną karnację i w naszej strefie klimatycznej nie mamy problemów z długim przebywaniu na słońcu. Wybraliśmy zatem 3 kremy z filtrem o różnym faktorze. Zestaw okazał się jak najbardziej trafny:
faktor 60 - 50 ml
faktor 30 - 150 ml
faktor 15 - sztyft
- pomadka do ust - 2szt
Wysuszanie śluzówek oraz ust jest dość dotkliwe w strefie suchej. Warto o tym pamiętać, jeśli nie chcemy by podczas posiłków pękały i krwawiły nam wargi.Ochrony nigdy dość :)
- nić dentystyczna
- chusteczki higieniczne - 4 opak.
Szybko się zużyły. Zastąpił je z powodzeniem papier toaletowy - patrz poniżej
- ściereczki do czyszczenia okularów
Po pokonaniu najwyższych przełęczy, gdzie po kilku dniach wszystkie wierzchnie i nie tylko elementy naszego stroju pokrywała warstwa pyłu skalnego okazały się bardzo przydatnym elementem wyposażenia.
- papier toaletowy - 2 rolki
Taka ilość z pewnością nie wystarczy na cały wyjazd.Dwie rolki zabraliśmy z domu, słysząc o problemach ze zdobyciem tego luksusowego towaru. W rzeczywistości nie było żadnych trudności z nabyciem papieru toaletowego, który okazał się niezbędny i stał się dobrem powszechnego użytku, nie wyłączając podstawowej funkcji, choć ta pochłaniała go najmniej ;) Tak więc używaliśmy go jak chusteczek higienicznych (o te, dużo trudniej w Indiach) lub ręczników do czyszczenia.Papier toaletowy sprzedawany w Indiach jest wysokiego gatunku w dość bogatych rolkach. Jedna rolka zawiera na prawdę konkretną objętość papieru, nie tak jak u nas, gdzie nadmuchane rolki mają sprawiać wrażenie dużych, a w rzeczywistości ilość (pomijając jakość) nie jest imponująca. Specjaliści od marketingu w Europie myślą pewnie, że wszyscy konsumenci są tak samo głupi jak oni.Bez problemu można kupić pojedyncze rolki.
- nożyczki do paznokci cążki
- hotelowy zestaw do szycia (nici różnokolorowe, 4 igły, agrafka)
- pilnik do paznokci
Zabrany z myślą o bardziej specjalistycznym zastosowaniu, na szczęście jeśli chodzi o to drugie nie musiał być użyty.
- mała szczotka do włosów
- patyczki higieniczne - 20 szt.
- antyperspirant w sztyfcie - 2 szt.
Bardzo rzadko używaliśmy tego wynalazku i pomimo zabrania z domu sztyftów na wykończeniu, nie udało nam się ich całkowicie zużyć. Brać, czy nie brać - niech każdy podejmie decyzję sam.
- golarka jednorazowa
- wilgotne chusteczki higieniczne - 2 opakowania
Pomagają skutecznie utrzymać higienę na odcinkach pozbawionych wody, gdzie prawie 100% zużywane jest do celów spożywczych.
prowiant, produkty spożywcze, przyprawy, liofilizaty
- dania liofilizowane firmy Elena - 50 szt.
- makaron szpinakowy chiński 500 g - 2 opakowania
- kisiel - 10 porcji
- budyń - 10 porcji
- kaszka ryżowa - 6 porcji
- batony energetyczne - 20 szt.
- multiwitaminy musujące - 2 opakowania
- sos meksykański w proszku - 3 szt.
- czekolada gorzka 100 g - 2 szt.
- kawa w saszetkach
- herbata ekspresowa earl-gray - 50 szt.
- przyprawy
- oregano, papryka, pieprz, cynamom - porcje po 20g spakowane w szczelnie zamknięte pojemniki po popularnych witaminach w postaci musującej ;)
- sól - około 50 g
- oliwa z oliwek - 600 ml
- oregano, papryka, pieprz, cynamom - porcje po 20g spakowane w szczelnie zamknięte pojemniki po popularnych witaminach w postaci musującej ;)
Kilka słów o liofilizatach
Podczas tego wyjazdu dania liofilizowane stanowiły uzupełnienie codziennej diety. Według niektórych decyzja ta mogłaby być potraktowana za bardzo słuszną, zważywszy na ogólnie panującą opinię o niskim poziomie higieny w Indiach. Natomiast osoby znające ten region słynący z doskonałej kuchni prawdopodobnie zastanawiają się, po co wieźliśmy kilka kg jedzenia z Polski. Powód był jeden. W Indiach trudno kupić produkty przetworzone, zaś nieprzetworzone wymagałyby od nas zbyt długiego cyklu przygotowania przed spożyciem. Istotnym utrudnieniem był fakt braku jakichkolwiek osiedli ludzkich na przestrzeniach dziesiątek, jeśli nie setek km.Dania liofilizowane mają wiele zalet, których trudno podczas tak trudnych wyjazdów nie zauważyć.
Główne cechy dań liofilizowanych to:
- bardzo niska waga - zupełnie odwodnione danie waży od 3 do 5 razy mniej niż w stanie gotowym do spożycia,
- pożywne - każde z dań zawiera odpowiednią ilość kalorii oraz komplet składników potrzebnych do codziennej aktywności. Poza tym dania złożone są z elementów, które wchodzą w skład klasycznych dań - są nimi ryż, kasza, makaron, warzywa, mięso. Nie są to substytuty prawdziwego jedzenia, jakaś bliżej nieokreślona chemiczna papka. Jest to całkowicie normalne jedzenie.
- jedyny składnik, jakiego potrzebujemy, to wrząca woda;
- szybkie w przygotowaniu - jeśli założyć, że doprowadzenie do wrzenia odpowiedniej porcji wody (do 500ml) zajmie nam około 2 minut, to proces uwodnienia zajmie nam następne 5. Po około 7 minutach, podczas których możemy zajmować się innymi sprawami, mamy gotowy do spożycia posiłek;
Bylibyśmy posądzeni i o stronniczość, gdybyśmy ograniczyli się tylko do prezentacji samych zalet. Niewątpliwym minusem tego typu dań jest ich kompozycja smakowa. Każdy z nas ma określone przyzwyczajenia kulinarne, a producentom trudno będzie dogodzić wszystkim klientom. Dania liofilizowane są umiarkowanie przyprawione, co pozwala nam, stosując własny zestaw przypraw, zmodyfikować smak według naszych potrzeb. Jest to jednak o wiele lepsze rozwiązanie, niż ogólnie przyjęta zasada dodawania w dużych ilościach wzmacniaczy smaku i soli kuchennej, której to zasadzie hołdują wszystkie, bez wyjątku, koncerny spożywcze.