Wydrukuj tę stronę

Sprzęt biwakowy

Autor  | 15-kwiecień-2005 | Odsłony 5796
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Sprzęt biwakowy to element wyposażenia, z którego trudno zrezygnować, jeśli chcemy być niezależni od czynników zewnętrznych i jeśli chcemy przetrwać w trudnych warunkach.

Uwagi: Pozycje poniższego zestawienia są wyposażeniem wspólnym w ilości tak jak podano.

namiot :: typ igloo, z absydą i fartuchami przeciwśnieżnymi

Zakładaliśmy działalność górską oraz możliwość pojawienia się pierwszych śniegów. Przy silnie wiejących wiatrach fartuchy zwiększoną stabilność namiotu i skutecznie ograniczają podwiewanie śniegu do środka namiotu. Pierwsze śniegi nie były bardzo obfite i oszczędziły nam zmartwień, a przeciwśniegowe zabezpieczenia były nieustannie ubłocone, sprawiając tylko kłopot przy składaniu namiotu. śpiwór puchowy :: 2 sztuki

śpiwór

Przy doborze śpiworu należy kierować się temperaturami, w których przyjdzie nam sypiać. Dla odcinków górskich nasze śpiwory mieściły się w zakresie komfortu podanego przez producenta (-15°C; +18°C) - warunki podczas wyjazdu (odcinki górskie): -3°C; +13°C.

karimata :: 2 sztuki

Ze względu na podłoże, którym w zdecydowanej większości są kamienie lub goła ziemia, wskazane jest mieć grubszą karimatę. Biwak na trawie należy do rzadkich przyjemności.
Dobrze jest transportować karimaty w specjalnych workach, zapewniacych ochronę przed pyłem, błotem i wodą.

worek ochronny na karimatę :: 2 sztuki

Karimaty dobrze jest transportować w specjalnych workach, zapewniacych ochronę przed pyłem, błotem i wodą. Worki stanowią również ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

plecak transportowy

Każde z nas dysponowało plecakiem transportowym, który podczas jazdy rowerem powiększał dostępną przestrzeń bagażową. Podczas trekingów umożliwiał wygodne przenoszenie sprzętu i bagażu. Istnieją co prawda rozwiązania adaptujące sakwy do tego celu jednak nie jest to tak funkcjonalne jak w przypadku plecaka.

worki kompresyjne na ubrania :: po kilka szt. na osobę

Pozwalają utrzymać należyty porządek w sakwach, umożliwiają wygodne rozdzielenie ubrań. Przy okazji stanowią ich dodatkową ochronę. Przy tak szczelnych sakwach nie obawialiśmy się namoknięcia sakw podczas ulewy i nie stosowaliśmy dodatkowych worków foliowych. Mieliśmy co prawda kilka sztuk ale głównie do oddzielenia brudnej bielizny lub mocno brudzących przedmiotów, np. kuchenki.

kuchenka na paliwa ciekłe

Najbardziej uniwersalna i najbardziej skuteczna z kuchenek turystycznych.

osłona przeciwwiatrowa do kuchenki

Niezastąpiona podczas gotowania przy porywistym wietrze.

garnki do gotowania

Objętość - 1,5 litra i 1,2 litra z pokrywkami. Idealny zestaw dla 2 osób (maksymalnie 3) W przypadku większej grupy konieczne są garnki o większej objętości lub przynajmniej dwa palniki.

kieszonkowy filtr do wody, Katadyn

Dzięki zastosowaniu ceramicznego filtra wody byliśmy całkowicie niezależni od źródeł wody. Bez obaw o własne zdrowie mogliśmy korzystać z każdej dostępnej dla nas wody. Oczywiście, zawsze wybieraliśmy źródło najczystsze. Pomimo, że byliśmy wysoko w górach, gdzie wydawałoby się, że źródlana woda powinna być ogólnie dostępna i krystalicznie czysta. W Ladakhu niestety nie można być pewnym tego, że powyżej nas nie są wypasane zwierzęta. O zakażenie pasożytami nie trudno w takich warunkach.
Kolejnym powodem, dla którego postanowiliśmy filtrować wodę jest ameba, która jest endemiczna w Indiach. Filtr ceramiczny filtrując na poziomie 0,2 mikrona jest wstanie ochronić prze tym niebezpiecznym pasożytem.
W duecie z filtrem stosowaliśmy również tabletki na bazie srebra, które uzupełniały proces uzdatniania.
W sumie podczas tego wyjazdu przepompowaliśmy około 90 litrów wody. Założenia były dużo wyższe, bo aż 250 litrów. Dość powszechny dostęp do bezpiecznej wody butelkowanej, odciążył nas w sprawie uzdatniania wody. Jednak, jeśli chcielibyśmy bardziej uniezależnić się od źródeł wody, bądź zmienić charakter wyprawy, to wtedy filtr może być bardzo przydatny.
Skuteczność filtru jest bardzo wysoka, o czym świadczyć może fakt, że po powrocie nie cierpieliśmy na żadne dolegliwości.

pojemniki hermetyczne :: 1 litr - 2 szt.

Pojemniki te służyły nam do przygotowywania dań liofilizowanych. W strefie umiarkowanej (powyżej 0°C) nadają się do tego doskonale. Przy temperaturach poniżej zera zawartość będzie stygła zbyt szybko. W takich warunkach konieczne są termosy, garnki z izolacją termiczną.

kubek stalowy :: 500 ml termokubek

250 ml camel-bag Author2 litry - 2 sztuki

W obawie przed trudnością w zaopatrzeniu w wodę butelkowaną (obawy te nie sprawdziły się) postanowiliśmy mieć ze sobą własne pojemniki.
Niestety rozwiązanie typu camel-bag zupełnie nie sprawdza się w zastosowaniach turystyki rowerowej. W przypadkach stosowania zbiornika wraz ze specjalnym plecakiem ma to jeszcze sens, jednak transport np. w sakwach zupełnie pozbawia go podstawowych zalet.Cóż, należało się tego spodziewać.

bidon :: 0,6 l - 3 szt. butelka PET 1,5 l - 2 szt.

Butelki tej pojemności przywędrowały z nami z kraju. Służyły nam do transportowania nieprzefiltrowanej wody. Tworzywo z którego są wykonane jest zdecydowanie trwalsze niż butelek indyjskich.

butla na paliwo :: 1 litr

Taka ilość paliwa wystarczała nam na około 9 dni gotowania na średniej wysokości 4000m npm.

butla na olej :: 0,6 litra

Dzienną porcję kalorii postanowiliśmy uzupełniać oliwą z oliwek.

czołówka :: 2 sztuki

Od długiego czasu czołówki zastępują nam przednie oświetlenie rowerowe i to nie tylko podczas wypraw. W ten sposób stają się uniwersalnym oświetleniem bardzo poręcznym szczególnie na biwakach.

oświetlenie rowerowe tylne :: 2 sztuki

Używane rzadko, jednak ze względu na szybko zapadający zmrok w tej szerokości geograficznej oraz częste przypadki prowadzenia samochodu bez włączonych jakichkolwiek świateł, warto mieć ten typ oświetlenia.

okularyfiltr UV3 - 2 sztuki

Okulary z filtrem UV w Himalajach są niezbędne. Oprócz okularów ze standardowym filtrem przyciemniającym posiadaliśmy też okulary z filtrem silniejszym, dedykowanym dla wysokości do 6000m npm - oczko mniejszym niż lodowcówki.

okulary filtr 4 :: 2 sztuki

Patrz komentarz wyżej.

płyn do zmywania naczyń 20 ml

Niewielka ilość wystarczyła na cały wyjazd.

zmywak zapałki :: kilka szt. + draska

Zamknięte w pudełku po filmie 35mm. Tak zwany zestaw na czarną godzinę.

świeczka

Przyjemnie było czasami posiedzieć wieczorem przy ciepłym świetle świeczki, która była dla nas namiastką ogniska. W tej części Himalajów raczej trudno o surowiec na ogniska z prawdziwego zdarzenia. Szybko zapadający zmrok sprzyja wieczornym kontemplacjom.

kompas z lusterkiem

Podczas wyjść w góry każda z osób powinna mieć kompas ze sobą. Przy nawigacji za pomocą odbiornika GPS zaleca się wspomaganie kompasem. Podczas wyjazdu nie mieliśmy jednak sytuacji, w których byłby on niezbędny.

zapalniczka 2 sztuki karabinki3 sztuki

Głównie do łatwego przywieszania drobiazgów do plecaków w trakcie trekingów. Trudności techniczne zaplanowanych tras nie wymagały dodatkowego sprzętu do asekuracji.

licznik rowerowy :: 2 sztuki zegarek na rękę 1 szt.

Zabrany wyłącznie ze względu na funkcję budzika, choć najczęściej był przymocowany obok licznika, w przypadkach uzasadnionej walki z czasem - najczęściej tuż przed zachodem słońca, kiedy byliśmy jeszcze w trasie.

termometr

"fuck" ;) Najbardziej zawodne urządzenie jakie mieliśmy ze sobą. Często wyłączał się bez powodu lub nieoczekiwanie przełączał wskazanie na wartość w Farenhaitach, choć nie miał takiej funkcji.

notes :: 2 sztuki

W mało formatowych notesach prowadziliśmy dziennik wyprawowy i potrzebne notatki z trasy.

długopis :: 4 sztuki repiki

Różnej długości pętle z repa z rdzeniem zwykłym lub kewlarowym. Pewne ilości sznurka są bardzo przydatne, choćby do powiązania całości bagażu podczas transportu lotniczego lub samochodowego. Powiązanie bagażu pomogło nam zapanować nad bagażem gdy wysiedliśmy z autobusu w Delhi.Z doświadczenia wiemy, że najlepsze do tego są repiki wykorzystywane przez wspinaczy.

długie repy

Gównie do troczenia bagażu - 2 odcinki 3-metrowe. Materiał i zastosowanie tak jak wyżej.

guma do bagaży :: 2 sztuki

Pozwala szybko i łatwo przymocować coś do zewnętrznego bagażu.

sznurek do wieszania prania

Bardzo przydatny, jednak zaginął nam po kilku dniach wyprawy.

Cezar

Hej! Jestem założycielem i współtwórcą serwisu, który właśnie przeglądasz. Być może nie wszystko na tej stronie działa tak jak byś tego oczekiwał, ale wynika to z prostego faktu, że serwis jest w permanentnej fazie rozbudowy. Ciągle coś jest udoskonalne i przebudowywane, tak by było bardziej funkcjonalne i przydatne.

Jeśli chciałbyś lub chciałabyś pomóc nam w tworzeniu tej strony, to zapraszam serdecznie - przyda się nam wsparcie. Możesz skorzystać też formularza kontaktu i podesłać nam swoje uwagi o serwisie CYKLOiD. Każda opinia jest dla mnie cenna.

„Lepiej nie zaczynać, niż zacząwszy nie dokończyć”
Konfucjusz

Strona: cykloid.pl

Najnowsze od Cezar

Artykuły powiązane