Uwagi: Sprzęt w tej części należy traktować jako wspólny. Jeśli nie zaznaczono ilości (lub sztuk) to należy traktować daną pozycję jako jednostkową. Aparat, kamera czy GPS nie posiadały własnych futerałów.
- aparat Canon EOS 30D
Nie wyobrażam sobie robić zdjęcia aparatem innym niż lustrzanka. EOS 30D jest szybki, precyzyjny i funkcjonalny. Początkowo przerażała mnie jego waga, jednak nie zdecydowałbym się zabrać miniaturki kompaktowej na wyprawę, która tak naprawdę stanowi namiastkę aparatu.
- karta pamięci CF 128MB
Pojemność karty była wystarczająca dla takiej jakości zdjęć.
- obiektyw Canon EF 28-80, 1:3.5-5.6
Obiektyw przejęty z lustrzanki analogowej. Przy matrycy CMOS ogniskową należy przemnożyć przez 1,6 - co daje obiektyw dość długi. Nie przeszkadzało to jednak w wykonywaniu panoram składanych z kilku klatek, przy wąskich kadrach brak zdeformawoania brzegów kadru tak jak ma to miejsce przy krótkich ogniskowych.
- kamera DV Canon
- nasadka szerokokątna do kamery
- osłona antyrefleksyjna do kamery
- osłona antyrefleksyjna do aparatu
- czytnik kart pamięci z twardym dyskiem 20GB
- ładowarka do czytnika
- przewód USB
- ładowarka akumulatorów Canon
- zapasowa karta CF 32MB
Bardzo przydatna, na wypadek defektu karty głównej lub nieprzewidzianego rozładowania baterii czytnika. Mamy szansą w ten sposób zyskać kilka dodatkowych klatek. Podobna sytuacja ma miejsce podczas przerzucania zdjęć na twardy dysk - w tym samym czasie możemy już robić kolejne zdjęcia - opcja raczej dla maniakalnych fotografów, ale przytrafić może się każdemu.
- dodatkowy akumulator kamery
Dodatkowy, pojemny akumulator pozwolił naszej kamerze sprawnie funkcjonować w okresie braku źródeł zasilania, co niestety nie można powiedzieć o pozostałych akumulatorach, które okazały się niewystarczające. Najdłuższy odcinek bez dostępu do energii elektrycznej to 8 dni.
- kasety DV- 4 sztuki
W sumie nagraliśmy 3 i pół godziny materiału filmowego.
- pędzelek do obiektywów
Przedmuch i czyszczenie optyki aparatu oraz kamery.
- statyw do aparatu, max. wysokość 135cm
Statyw zabraliśmy z myślą o panoramach, zdjęciach nocnych oraz zdjęciach wspólnych, na których moglibyśmy być razem.Rozstawienie statywu i jego odpowiednie wypoziomowanie zabiera niestety dość sporo czasu, którego podczas takiego wyjazdu jest ciągle zbyt mało, a sesje zdjęciowe co kilka kilometrów powodowałyby duże opóźnienia na trasie. Z tego to właśnie powodu panoramy ostatecznie wykonywane były z ?ręki", co jednak nie wpłynęło ujemnie na ich walory wizualne. Inaczej jest ze zdjęciami wykonywanymi w trudnych warunkach oświetleniowych. Tu statyw jest bardzo pomocny, jeśli nie niezastąpiony.
Tak więc statyw stanowi swoisty balast, z którego trudno jest definitywnie zrezygnować, jeśli chcemy tworzyć nietypowe kompozycje lub fotografować np. nocą.
- GPS
Z powodu braku dokładnych a raczej należałoby tutaj powiedzieć, braku jakichkolwiek sensownych map rejonu Kaszmiru nawigowanie przy użyciu odbiornika nawigacji satelitarnej było mało praktyczne. Jednak GPS był nam potrzebny do precyzyjnego ustalania naszej wysokości nad poziomem morza. Był to dość istotny element w procesie aklimatyzacji, jak również przy pokonywaniu wysokogórskich przełęczy. Przy braku dokładnej informacji o odległościach i ukształtowaniu terenu informacja o wysokości może być bardzo pomocna.
- baterie AA 14 sztuk
Zapas baterii, głównie do GPS'u.
- pokrywki :: aparat body, obiektywfiltr polaryzacyjnyfiltr UV (kamera i aparat)
W aparacie filtr polaryzacyjny był stosowany zamiennie z filtrem UV - filtr UV tylko w podczas złych warunków oświetleniowych, mgły, wieczór. Stosowanie dwóch filtrów na raz jest nieuzasadnione.