Materiały z włókien syntetycznych posiadają własności higrofobowe, zatrzymując w swej strukturze dużo mniej wody niż powszechnie stosowana bawełna, co podczas wysiłku skutecznie wspomaga procesy termoemisji.
Oprócz walorów czysto technicznych dzianiny syntetyczne posiadają jeszcze kilka zalet użytkowych: są łatwe w praniu, szybko schną, no i niektóre z nich posiadają włókna z dodatkiem srebra zwiększające ochronę antybakteryjną, co opóźnia trudny na wyjazdach moment podjęcia decyzji o koniecznej przepierce ;).
Jako, że spodziewaliśmy się na swojej drodze ulewnych deszczy powiązanych z niskimi temperaturami, więc strój uzupełniliśmy o komplet nieprzemakalnej i oddychającej odzieży z membraną GORE-TEX.
Uwagi:
Elementy stroju w tej części przedstawione są w ilości dla jednaj osoby, chyba że jest to wyraźnie zaznaczone.
Drobne elementy garderoby zostały dokupione na miejscu jako suweniry, więc nie zostały umieszczone w spisie.
kurtka GORE-TEX
Jako, że w planach mieliśmy jeszcze wypadzik w góry, kurtki nie sposób było pominąć w liście rzeczy do zabrania. Trzeba jednak pamiętać, że oddychalność tych materiałów pomimo, że jest dość duża i w większości przypadków wystarczająca, to podczas ciężkiego pedałowania pod górę może okazać się zbyt mała i stopniowo będzie prowadzić do przegrzania organizmu.Temperatura powietrza +10°C może okazać się niewystarczająca by uruchomić skuteczną emisją nadmiaru pary przez membranę.
spodnie GORE-TEX
buty trekkingowe wysokie z membraną gore-TEX
Wybraliśmy jeden typ obuwia, który był dość dużym kompromisem jeśli chodzi o komfort termiczny. Buty były z membraną i miały uzupełniać nasz nieprzemakalny strój. Nie ma rzeczy doskonałych i podczas wyprawy okazało się, że na 2 pary jeden but trochę przepuszczał.
W upalnych rejonach podczas pedałowania brak lekkiego obuwia rowerowego bardzo był szczególnie dotkliwy, jednak na odcinkach typowo górskich, inny typ obuwia po prostu by się nie sprawdził.
sandały, ultra lekkie
Wykorzystywane najczęściej na biwakach oraz podczas kąpieli czy to w potokach, czy pod natryskami.
rękawice WINSTOPERrękawice z membraną aquatex
Dopełnienie nieprzemakalnego stroju.
kurtka WINDSTOPER
Często używany element stroju na trasie, bardzo przydatny w rejonach szczególnie wietrznych. Niestety, z powodu dużego zapylenia, miejscami, trochę niepraktyczny. Dobrze jest w takich przypadkach stosować jeden element stroju zawsze jako zewnętrzny.
Wind-Stoper posiada bardziej zwartą strukturę i krótsze włókna w porównaniu z typową tkaniną typu polar, więc bardziej nadawał się jako wierzchni element stroju.
Więcej informacji znajdziesz w artykuleWyposażenie wyprawowe z komentarzem eksperta.
czapka POLAR
Były sytuacje, w których utrata ciepła poprzez skuteczną wentylację kasków była zbyt duża. Wtedy zakładaliśmy czapki. Na biwaku, lub w górach element stroju jak najbardziej pożądany.
bluza POLAR
kamizelka windstoper hand made (tylko Aga)
koszulka kolarska z krótkim rękawem
Paradoksalnie, najrzadziej używany element stroju. Hmm... w górach wysokich okazał się trochę niepraktyczny. Podczas upałów zdecydowanie lepsze są koszulki mniej dopasowane. Natomiast w zimny i wietrzny dzień, kiedy ubieramy się warstwowo zdecydowanie wygodniej jest stosować T-shirt'y Power-Dry.
koszulka krótki rękaw POWERDRY
koszulka długi rękaw POWERDRY 2 sztuki
spodenki kolarskie z "pieluchą"
spodenki krótkie z płótnaspodnie z cienkiej bawełny
Przy kompletowaniu garderoby wyprawowej z reguły rezygnujemy z materiałów naturalnych, jednak podczas tego wyjazdu, w przypadku spodni, postanowiliśmy od tej zasady odstąpić. W Indiach luźne ubranie z cienkiej bawełny (rzecz jasna, koniecznie kolorowej) jest bardzo przydatne i było przez nas często wykorzystywane.
getry długie POWERDRY
getry długie POLAR
slipy 3 pary powerdry, polyester
skarpety bawełna 2 pary
skarpety COOLMAX cienkie
skarpety ciepłe
Materiał: THERMASTAT. Przy wysokich butach, które mieliśmy nie było potrzeby stosowania ciepłych skarpet podczas jazdy. Najczęściej przydawały się na wyjątkowo zimnych biwakach, podczas siedzenia w namiocie.
komplet do spania: bawełniak + bokserki
Jeśli wybieramy się w szczególnie zimne rejony (temperatury w nocy poniżej zera) to warto mieć strój do spania z materiałów syntetycznych.
czapeczka á la kapelusz rybacki
Tam gdzie promieniowanie słoneczne jest szczególnie wysokie, a słońce świeci prawie pionowo z góry, dobrze jest mieć nakrycie głowy dające większy cień.
rękawiczki kolarskie
kask rowerowy
Element wyposażenia, który robił na Hindusach największe wrażenie, ze względu na swoją niską wagę. Być może również z powodu tego, że motocyklista w kasku jest rzadkością, a co dopiero hinduski rowerzysta.Podczas bardzo upalnych dni chronił głowę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Doskonała wentylacja nie ogranicza emisji nadmiaru ciepła, nawet u bikerów intelektualistów.
W niskich temperaturach nadmierna wentylacja będzie wychładzać głowę, wtedy najlepiej założyć pod kask cienką dopasowaną czapkę. W ekstremalnych wypadkach może to być nawet kominiarka.