Wydrukuj tę stronę

Trasa rowerowa szlakiem Jadźwingów

Autor  | 20-lipiec-2011 | Odsłony 5980
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Położona w północno-wschodnim krańcu Polski Suwalszczyzna ze swoim pięknym krajobrazem i zróżnicowaną rzeźbą terenu zachęca do odwiedzenia. Bogactwo form polodowcowych, lasów oraz liczne jeziora wpływają na atrakcyjność tego regionu, który łączy cechy terenów podgórskich z nizinnymi pojezierzami. Jazda rowerem przez takie tereny nie pozwala na nudę. Stąd wybór na wakacyjny wyjazd rowerowy padł właśnie na Suwalszczyznę

Możliwości tras rowerowych którymi można się poruszać oraz ich wariantów jest wiele na Suwalszczyźnie. Można poruszać się wyznaczonymi szlakami rowerowymi, pieszymi lub własnymi. Poniżej przestawiam szczegółowy opis trasy naszej wyprawy rowerowej. Była to pętla około 400 kilometrów przez puszczę Augustowską, Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy.

Startujemy w Augustowie

Startujemy w Augustowie - jednym z trzech głównych miast regionu Suwalszczyzny. Z Augustowa kierując się na wschód, jedziemy przez puszczę Augustowską wzdłuż jezior: Białego i Studzienicznego i dojeżdżamy do śluzy Swoboda. Śluza Swoboda jest siódmą śluzą na Kanale Augustowskim (licząc od strony Biebrzy). Pomiędzy jeziorami Białe i Studzieniczne znajduje się śluza Przewięź. Obie śluzy zostały wybudowane w latach 1826 - 1827 i do dziś zachowały swoje oryginalne konstrukcje.

Od śluzy Swobody kierujemy się na północny-wschód jadąc wzdłuż kolejnych jezior Serwy i Blizno aż do miejscowości Bryzgiel, położonym w Wigierskim Parku Narodowym nad jeziorem WigryMiejscowość Bryzgiel była kiedyś wioską rybacką założona przez kamedułów z Wigier. Natomiast nazwa miejscowości wzięła się od rodziny smolarzy, Bryzglów.

Z miejscowości Bryzgiel kierujemy się dalej na wschód objeżdżając jezioro Wigry i zatrzymujemy się we wsi Rosochaty Róg, gdzie znajduje się niewielki cmentarz staroobrzędowców.

Wigierski Park Narodowy, wschodni brzeg jeziora Wigry

Na północ od Rosochatego Rogu leży niewielka wioska Wigry. Wieś położona jest na półwyspie w północno-wschodniej części jeziora. Kiedyś istniało tam prawdopodobnie grodzisko Jadźwingów, a w XIV w stanął dwór myśliwski królów polskich i książąt litewskich. Obecnie znajduje się tam Klasztor Kamedułów. Warto wejść na wieżę, z której roztacza się piękny widok na całe jezioro Wigry.

droga

Giby i dwa ciekawe szlaki rowerowe

Teraz oddalamy się od Wigierskiego Parku Narodowego i jeziora Wigry kierując się na wschód do miejscowości Giby, położonej pomiędzy kolejnymi jeziorami Gieret i Pomorze. Jezioro Pomorze dawniej nazywano morzem. Nazwa była wynikiem slawizacji języka jaćwieskiego. W języku jaćwieskim słowo mary znaczy jezioro. Przez Giby przechodzą również dwa ciekawe szlaki rowerowe:

  • Międzynarodowa trasa rowerowa EURO VELO :: R11

R11 - jest to między narodowy szlak rowerowy przebiegający przez Grecję - Słowację - Polskę - Litwę - Estonię - Finlandię - Norwegię. Suwalski odcinek szlaku R11 jest pierwszym w Polsce oznakowanym fragmentem tej trasy.

Więcej informacji dotyczącego trasy R11 biegnącej przez Suwalszczyznę można znaleźć na stronach: http://www.turystyka.wrotapodlasia.pl/ oraz http://suwalki.pttk.pl/

Informacja o projekcie EuroVelo - źródło http://wikipedia.org

EuroVelo - europejska sieć szlaków rowerowych. Jest to projekt Europejskiej Federacji Cyklistów, którego celem jest budowa dwunastu długo dystansowych szlaków rowerowych biegnących przez całą Europę. Całkowita długość szlaków ma wynosić ponad 60 000 km, do tej pory zbudowano ponad 20 000 km.

Szlaki te mają sprzyjać rozwojowi turystyki rowerowej na całym kontynencie; budowane są w oparciu o już istniejącą sieć lokalnych ścieżek i dróg, łącząc je w jeden system.

EuroVelo nie jest finansowane przez Unię Europejską.

Więcej informacji o projekcie EuroVelo można znaleźć na stronie: http://pl.wikipedia.org/wiki/EuroVelo

 

  • Pierścień rowerowy Suwalszczyzny :: R65

Pierścień rowerowy Suwalszczyzny to spójna trasa tworząca zamkniętą pętlę, której łączna długość wynosi 319,4 km. Trasa szlaku przebiega przez następujące miejscowości na terenie województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego:

Dowspuda - Raczki - Sidory - Rabalina - Wólka Folwark - Stara Kamionka - Kotowina - Bakałarzewo - Garbaś - Szafranki - Filipów - Supienie - Czarne - Białe Jeziorki - Rakówek - Przerośl - Stańczyki - Maciejowięta - Golubie (Puszcza Romincka) - Degucie - Pobłędzie - Użmauda - Mauda - Leszkiemie - Wiżajny - Michałówka - Potopy - Rutka-Tartak - Folusz - Kupowo - Majdan - Budzisko - Podwojponie - Jegliniec - Wojponie - Wojciuliszki - Puńsk - Trakiszki - Kompocie - Przystawańce - Tauroszyszki - Widugiery - Buda Zawidugierska - Sankury - Burbiszki - Radziucie - Żegary - Ogrodniki - Berżniki - Giby - Rygol - Rudawka - Lipsk - Jastrzębna II - Jaminy - Barszcze - Dowpsuda

Więcej informacji o pierścieniu rowerowym Suwalszczyzny na stronie: http://suwalki.pttk.pl/

Przejście graniczne Bierżniki-Kopciowo i uzdrowisko Druskienniki

Kolejnym etapem naszej trasy była granica polsko-litewska. Z Gib kierujemy się na wieś Bierżniki, a dalej na dawne polsko-litewskie drogowe przejście graniczne Berżniki - Kopciowo (lit. Kapčiamiestis). Z Kopciowa jedziemy na północy - wschód do miejscowości Leipalingisto a następnie drogą numer 180 kierujemy się na południe do miejscowości Druskienniki.

Druskienniki to największe i najnowocześniejsze uzdrowisko na Litwie. Występują tu liczne źródła mineralne i pokłady borowiny. Nazwa miejscowości wywodzi się soli (lit. druska). W Druskienikach znajduje się również jeden z największych w Europie aquaparków, który warto odwiedzić aby miedzy innymi pozjeżdżać na mega zjeżdżalniach.

Sejneńszczyzna

Z Druskiennik wracamy na stronę polską ponownie przez przejście drogowe Kopciowo-Bierżniki a następnie kierujemy się na północ do kolejnego głównego miasta regionu - Sejn, połozonego nad rzeką Marychą. Sejny to miasto wielonarodowościowe, mieszkają w nim Polacy, Żydzi oraz Litwini. Znajdują się też tam aż 3 synagogi.

sejny

Z Sejn jedziemy dalej na północ przez Rejsztokiemie, Wojtokiemie, Trakiszki (ostania stacja kolejowa przed granicą) aż do miejscowości Puńsk - stolicy polskich Litwinów. Tuż przy wjeździe do miasteczka znajduje się warty zobaczenia skansen zagrody litewskiej oraz restauracja serwująca dania regionalne, takie jak: kartacze, chłodnik litewski, kwas chlebowy czy kiszka ziemniaczana.

Natomiast w Oszkinie kilka kilometrów na południe od Puńska, znajduje się kamienno - drewniany kompleks wiernie odwzorowujący dawny gród Jadźwingów - Bałtów. Osada ta powstała w miejscu gdzie dawni mieszkańcy tych terenów Jadźwingowie i Prusowie odprawiali swoje rytualne obrzędy. Gród jest prywatną inicjatywną lokalnego miłośnika historii i warto poświęcić czas na jej zwiedzenie.

osada2

Suwalski Park Krajobrazowy

Z Puńska kierujemy się na zachód do Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Jedziemy przez kolejne piękne krajobrazy i ciekawe nazwy miejscowości jak: Wojciuliszki - Szypliszki- Becejły - Przejma Mała (nad jeziorem Szelment Mł.) - Hultajewo aż do Gulbieniszek

Po drodze niedaleko Gulbieniszek mijamy górę Cisową. Jej wysokość wynosi 256 metrów nad poziomem morza i jest jednym z punktów widokowych, z którego widać niemal cały obszar Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie parku znajduje się 25 jezior w tym najgłębsze jezioro Hańcza. Jego głębokość wynosi 106,1 m.

hancza

Znad jeziora Hańcza kierujemy się na południe jadąc szlakiem rowerowy do miejscowości Wodziłki, gdzie znajduje się wybudowana w 1905 roku molena staroobrzędowców.

Z Wodziłek jedziemy dalej szlakiem rowerowym na wschód nad jezioro Szurpiły i do miejscowości Jeleniewo. Następnie kierujemy się na miejscowość Szwajcaria, gdzie znajduje się dawne cmentarzysko Jadźwingów oraz co roku organizowany jest Jaćwieski Festyn Archeologiczny.

Jezioro Wigry - zachodni brzeg

Ze Szwajcarii przez Suwałki jedziemy dalej nad zachodni brzeg jeziora Wigry do Starego Folwarku, gdzie znajduje się Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego zawierające ekspozycje hydrobiologiczne, przyrodnicze i etnograficzne. Ze Starego Folwarku kierujemy się na południe przez Sobolewo do Płociczna. W Płocicznie startuje Wigierska Kolej Wąskotorowa - kolejka turystyczna o długości trasy 10 kilometrów, wożąca turystów wzdłuż jeziora Wigry, przy jego południowym brzegu.

Zamykamy pętlę i wracamy do Augustowa

Z Płociczna dojeżdżamy do miejscowości Bryzgiel, a następnie skręcamy na południe i jedziemy przez Ateny i Nowinkę do Augustowa. Tym razem zatrzymujemy się nad jeziorem Biały na północnym jego brzegu, tym samym zamykając pętlę naszej wyprawy.

Agata

Jestem współautorką serwisu CYKLOiD.pl. Zachęcam do aktywnego korzystania z pełnej funkcjonalności portalu.

Możesz tu publikować wszelkie materiały związane z podróżowaniem, poszukać chętnych na wspólny wyjazd czy też korzystając z materiałów opublikowanych w dziale Poradnik przygotować swoją wyprawę.

Strona: cykloid.pl

Najnowsze od Agata

Artykuły powiązane