Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1668
Wydrukuj tę stronę

Zapowiedź wyprawy - Long Walk Plus Expedition Wyróżniony

Autor  | 26-kwiecień-2010 | Odsłony 1612
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

lwpe-logo-150Long Walk Plus Expedition Jakuck - Kalkuta 2010 to wyprawa śladami książki Długi marsz opowiadającej prawdziwą historię Witold Glińskiego, który w 1941 r. uciekł z sowieckiego łagru pod Jakuckiem i pieszo dotarł do Kalkuty w Indiach.

Hart ducha, odwaga i męstwo, a przede wszystkim wielkie pragnienia wolności. Czy może być lepszy materiał na romantyczną, epicką opowieść? Szczególnie jeśli jest ona prawdziwa... W ramach projektu Long Walk Plus Expedition uczestnicy wyprawy Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski i Filip Drożdż planują, podróżując statkami, pieszo, konno oraz rowerem, powtórzyć niezwykły wyczyn Witolda Glińskiego, który w 1941 r. wraz z grupą współwięźniów uciekł z sowieckiego łagru pod Jakuckiem i pieszo dotarł do Kalkuty w Indiach (6500 km przez bezdroża Azji). Ta nieprawdopodobna wędrówka została opisana w bestsellerowej książce Długi marsz, wydanej w kilku milionach egzemplarzy, przetłumaczonej na dwadzieścia pięć języków i do dzisiaj uznawanej za jedno z najważniejszych dzieł podróżniczych w historii (53. miejsce na liście 100 przygodowych książek wszechczasów wg National Geographic).

TRASA WYPRAWY

Wyprawa Long Walk Expedition rozpocznie się pomiędzy Jakuckiem a Olekminskiem w Jakucji, a zakończy w Kalkucie w Indiach. Jej czas trwania jest szacowany na około sześć do siedmiu miesięcy w zależności od warunków terenowych i zdarzeń losowych. W związku z tym wyprawa stratuje na przełomie na początku maja 2010, tak aby uniknąć dużych mrozów, a jednocześnie zdążyć przed pełnią wiosny, kiedy to tajga pokrywa się zdradliwymi bagnami. Jednocześnie z uwagi na trzymiesięczny okres ważności wiz rosyjskich uczestnicy wyprawy muszą najpóźniej na początku sierpnia przekroczyć granicę z Mongolią. Zgonie z planem powinni na początku listopada przekroczyć Himalaje i w połowie miesiąca zakończyć w Kalkucie ekspedycję. Wyprawa zostanie podzielona na cztery, bezpośrednio po sobie następujące etapy: wodnny, pieszy, konny i rowerowy.

trasa-wyprawy

Dodatkowe informacje

  • Info o wyprawie

Tomek.Grzywa

Łodzianin, z rozsądku student prawa, a z pasji dziennikarz i podróżnik. Z Berberami w górach Atlas jadał kuskus z jednej miski, a na bezkresnych stepach zażywał mongolską tabakę.

Strona: longwalk.pl

Najnowsze od Tomek.Grzywa

Artykuły powiązane